Umpire allocations

Season 2018

Pickwick Twenty20 Eastern Division

Date Type Match (report/scorecard) Venue Time Umpires
28.04 PT20 Zurich Crickets v Winterthur Deutweg 1pm St Gallen
29.04 PT20 Power v Zurich Lions Deutweg 11am AM/Ano (Zug)
29.04 PT20 Power v Zug Deutweg 3pm AmK/SY (SLCC)
06.05 PT20 Zurich Crickets v Zurich Lions Deutweg 10am AB/AR (Power)
13.05 PT20 St Gallen v Nomads Gründenmoos 10.30am AM/CL (WCC)
13.05 PT20 WCC v St Gallen Gründenmoos 2.30pm AL/AbB (Nomads)
20.05 PT20 Olten v St Gallen Obergösgen 12noon Lions
20.05 PT20 Olten v Zurich Lions Obergösgen 3.30pm OM/AsM (SGCC)
26.05 PT20 Zurich Crickets v Zug Deutweg 1.30pm OK/AM (sF)
27.05 PT20 Winterthur v Power Deutweg 10am PH/JK (ZCCC)
27.05 PT20 Zurich Crickets v Nomads Deutweg 1pm AM (WCC)
27.05 PT20 Winterthur v Nomads Deutweg 4pm JM/PH (ZCCC)
03.06 PT20 Nomads v Olten Obergösgen 11am Zug
03.06 PT20 Olten v Zug Obergösgen 2.3pm AL/KhM (Nomads)
09.06 PT20 Zurich Crickets v Power Deutweg 1pm OK (sF)/Olten
10.06 PT20 Zurich Lions v Nomads Buchholz 11am Zug
10.06 PT20 Zurich Lions v Zug Buchholz 2.30pm Nomads
16.06 PT20 Zurich Crickets v Olten Deutweg 1pm OK/AM (sF)
01.07 PT20 St Gallen v Zurich Crickets Gründenmoos 11am Zug
01.07 PT20 St Gallen v Zug Gründenmoos 2.30pm ZCCC
07.07 PT20 Power v Olten Deutweg 4pm AL (sF)/Lions
08.07 PT20 Zurich Lions v St Gallen Gründenmoos 3pm Olten
15.07 PT20 Zurich Lions v Winterthur Deutweg 11am OM (SGCC)
05.08 PT20 Zug v Winterthur Buchholz tbc Lions
11.08 PT20 Olten v Winterthur Obergösgen 11am Power
19.08 PT20 Nomads v Zug Deutweg 9am Power
19.08 PT20 Power v St Gallen Deutweg 11am Nomads
19.08 PT20 Power v Nomads Deutweg 2.30pm St Gallen

Pickwick Twenty20 Western Division

Date Type Match (report/scorecard) Venue Time Umpires
22.04 PT20 Cossonay v Geneva XI Stars En Marche 11am PB/AQ (GCC)
06.05 PT20 Berne v GESLCC BdM 11am AS/AK (GCC)
06.05 PT20 Berne v Geneva BdM 2.30pm GESLCC / AV (sF)
27.05 PT20 Cossonay v GICC En Marche 12.30am Berne
02.06 PT20 GICC v Geneva XI Stars BdM 12pm AK/AD (Berne)
02.06 PT20 GICC v Berne BdM 3.30pm RH (GXIStars)
03.06 PT20 GESL v Geneva XI Stars BdM 11am Cossonay
03.06 PT20 GESL v Cossonay BdM 3pm RH (GXIStars)
10.06 PT20 Geneva v GESLCC BdM 11am GICC
10.06 PT20 Geneva v GICC BdM 3pm GESLCC
17.06 PT20 Berne v Geneva XI Stars Schönau 11am LJ (GCC)
24.06 PT20 CERN v Cossonay Prevessin 11am GXIStars
24.06 PT20 CERN v Geneva XI Stars Prevessin 3pm Cossonay
01.07 PT20 CERN v GICC Prevessin 3pm HG/LJ (GCC)
08.07 PT20 GICC v GESLCC BdM 3pm IA/DA (CERN)
28.07 PT20 GESLCC v CERN BdM 11am HG (GCC)
28.07 PT20 Geneva v CERN BdM 3pm DR/AS (GCC)
05.08 PT20 Berne v Cossonay Schönau 11am CERN
05.08 PT20 Berne v CERN Schönau 3pm Cossonay
12.08 PT20 Geneva v Cossonay BdM 12.30pm (sF)

CSPL Eastern Division

Date Type Match (report/scorecard) Venue Time Umpires
06.05 CSPL Power v Zug Deutweg 12.30pm KhM (Nomads)/AM
13.05 CSPL Zurich Lions v Zug Uster 12.30pm AR (Power)
19.05 CSPL Zurich Lions v Power Deutweg 12.30pm OK (sF)/AM (WCC)
27.05 CSPL Olten v Zurich Lions Obergösgen 12.30pm Zug
03.06 CSPL Zurich Lions v Winterthur Uster 11.30pm VD (Nomads)
03.06 CSPL Power v St Gallen Deutweg 11.30pm AM/CL (sF)
10.06 CSPL Olten v Winterthur Deutweg 12.30pm Power
24.06 CSPL St Gallen v Olten Gründenmoos 12.30pm Lions
24.06 CSPL Winterthur v Zug Deutweg 2pm Power
01.07 CSPL Nomads v Winterthur Deutweg 11am AM (sF)
08.07 CSPL Nomads v Power Deutweg 12.30pm WCC
08.07 CSPL St Gallen v Zurich Lions Gründemoos 12.30pm Olten
22.07 CSPL Nomads v St Gallen Uster 12.30pm AM (sF)
22.07 CSPL Winterthur v Power Deutweg 12.30pm Lions
22.07 CSPL Olten v Zug Obergösgen 12.30pm sF
28.07 CSPL Winterthur v St Gallen Deutweg 2pm OK (sF)
29.07 CSPL Zug v Nomads Uster 12.30pm St Gallen
29.07 CSPL Power v Olten Deutweg 12.30pm Lions
05.08 CSPL Olten v Nomads Obergösgen 12.30pm St Gallen
12.08 CSPL Zurich Lions v Nomads Uster 12.30pm WCC
12.08 CSPL St Gallen v Zug Gründenmoos 12.30pm Lions

CSPL Western Division

Date Type Match (report/scorecard) Venue Time Umpires
15.04 CSPL Cossonay v Rhône CC En Marche 12.30 AK (sF)
06.05 CSPL Geneva XI Stars v Cossonay Onex 12.30 KS (GICC)
13.05 CSPL Berne v CERN Schönau 11.30 NG (Olten)
13.05 CSPL Geneva XI Stars v Geneva Onex 12.30 RJ/PG (CCC)
13.05 CSPL GICC v Rhône CC BdM 12.30 HG (sF)
27.05 CSPL Geneva v CERN BdM 12.00 GXIStars
03.06 CSPL CERN v Rhône CC Prevessin 12.30 PB/AQ (GCC)
10.06 CSPL Cossonay v CERN En Marche 12.30 Berne
17.06 CSPL Rhône CC v Geneva Lyon 12.30 IA/SA (CERN)
17.06 CSPL GICC v Cossonay BdM 12.00 HG (sF)
24.06 CSPL GESLCC v GICC BdM 12.30 HG (GCC)
01.07 CSPL Cossonay v GESLCC En Marche 12.30 AV (GXIStars)
08.07 CSPL Berne v Geneva Schönau 11.30 YS/PR (CCC)
08.07 CSPL Geneva XI Stars v Rhône CC Onex 12.30 HG (sF)
15.07 CSPL GESLCC v Geneva XI Stars BdM 11.00 GICC
15.07 CSPL Cossonay v Geneva En Marche 12.30 AV (Berne)
22.07 CSPL Geneva v GICC BdM 12.30 GXIStars
22.07. CSPL CERN v GESLCC Prevessin 12.30 HG (sF)
22.07. CSPL Cossonay v Berne En Marche 12.30 PC (sF)
29.07 CSPL Rhône CC v GESLCC Lyon 12.30  
29.07 CSPL Geneva XI Stars v Berne Onex 12.30 Cossonay
29.07 CSPL GICC v CERN BdM 12.30  
05.08 CSPL Geneva XI Stars v GICC Onex 12.30 HG (sF)
05.08 CSPL Geneva v GESLCC BdM 12.30 Rhône
12.08 CSPL Berne v GICC Schönau 11.30 HG (sF)
12.08 CSPL CERN v Geneva XI Stars Prevessin 12.30 GESLCC
19.08 CSPL Berne v Rhône CC Schönau 11.30 Cossonay
01.09 CSPL GESLCC v Berne BdM 12.30 GICC